Jak správně pronajmout nemovitost v Řecku

recŘecko je zemí, kde si musíte řádně rozmyslet, zda nemovitost koupit či najmout. Řecko je příliš členité, rozmanité a krásné na to, abyste se hned museli trvale „přivázat“ k jednomu místu.

 

 

V Řecku, se podle délky nájmu, rozlišuje:

 • krátkodobý nájem, který se uzavírá obvykle na dobu 3 let, nejčastěji však na 1 rok,
 • dlouhodobý nájem, uzavírá se bydlení od 3 let výše.

Dlouhodobý nájem je typický pro větší města a turisticky málo využívané lokality. Hledat byt k dlouhodobému nájmu může být někdy horor, díky nízké kvalitě řeckých bytů. Počítejte s tím, že budete muset hledat nejméně 14 dní, takže si na tuto dobu zamluvte pokoj v nějakém levném hotelu (např. přes https://www.airbnb.cz) .

V Aténách se pohybuje nájemné od 500 do 1 000 Euro za třípokojový byt, bez poplatků. Hledáte-li dlouhodobý nájem na některém z ostrovů, pak z vlastní zkušenosti mohu doporučit Krétu, kde je – díky blízkosti Afriky – nejdelší letní sezóna (od března do října). Na ostrovech dejte pozor, chcete-li tam bydlet i přes zimu, aby měl byt topení. Upozornění: většina bytů má jen klimatizaci a je stavěna výlučně na letní rekreaci! Cena nájmu bytu na Krétě, ale i dalších řeckých ostrovech se pohybuje od 250 do 700 Eur za měsíc. Nejširší nabídku dlouhodobých nájmů nejdete v místních novinách, v  kombinaci se specializovanými realitními agenturami a realitními portály, jako je například: (http://www.longtermlettings.com/find/rentals/Greece)

Krátkodobých pronájmů je naopak v Řecku přehršel. Stačí odletět s cestovní kanceláří na týdenní pobyt a během něho si byt na 3 – 6 měsíců pohodlně najdete. Cena krátkodobého nájmu je obvykle vyšší, než dlouhodobého, nicméně s většinou majitelů lze domluvit značné snížení nájemného v době mimo sezónu (říjen – březen). Průměrné měsíční nájemné se v tuto dobu pohybuje mezi 250 až 400 € za měsíc, při minimálně délce pobytu v trvání jednoho až dvou měsíců. Také mnoho hotelů a ubytoven nabízí speciální nízké ceny pro dlouhodobé pobyty mimo hlavní sezónu, takže rozhodně vybírat z čeho je. Co se v Řecku ohromně liší, je standard nájemního bydlení: od chátrajících, špatně vybavených apartmánů, až po luxusní vily s veškerým možným příslušenstvím.

Nájemní smlouva obsahuje následující údaje:

 • jména pronajímatele a nájemce
 • identifikaci najímané nemovitosti,
 • výši nájemného (​​tzv. čisté nájemné, bez služeb),
 • výši kauce (obvykle dva měsíční nájmy),
 • podmínky nájemní smlouvy s uvedením data počátku a data ukončení nájmu
 • náklady na služby, které musí nájemce hradit,
 • podmínky případného prodloužení nájmu,
 • inventura (soupis) pronajímaného vybavení bytu a jeho stavu (je-li něco poškozeno).

Poznámky:

 1. pronajímatel může nájemce požádat o daňové identifikační číslo (AFM). Získáte jej na místním daňovém úřadu,
 2. nehodláte-li nájem prodloužit, pak byste měli majiteli potvrdit ukončení nájemní smlouvy minimálně jeden měsíc před datem ukončení její platnosti. V Řecku platí tichá dohoda, že pokud smlouvu nevypovíte, nájem se automaticky prodlužuje.

Budete-li potřebovat další rady či pomoc, kontaktujte nás laskavě.