Dlouhodobý nájem v Lucembursku

a1

Nájemné je v Lucembursku hodně drahé, protože poptávka neustále převyšuje nabídku. Hlavní důvodem je silná poptávka po bytech ze strany zaměstnanců Evropských institucí a velkých bank.

Fluktuace zaměstnanců v mezinárodních institucích je veliká a mnoho z nich zůstane v Lucemburku jen na několik měsíců či roků.

 

 

 

Jaká je obvyklá výše nájemného?
Garsonka (studio): ve městě Lucemburk a okolí počítejte s 500 – 900 Eur měsíčně bez poplatků za elektřinu, topení atd. Velikost garsonek se liší: může být 20 m2, ale i 50 m2 a víc. Připomínám jen, že garsonka odpovídá českému bytu 1+1. (Některé byty mají tzv. americkou kuchyni, která je spojená s místností).

  • 1 chambre (bez ohledu na to, zda nese název “studio” nebo “appartement”), odpovídá v české klasifikaci 2+1. Velikost může být 40 – 100 m2, v průměru 70 m2. Cena podle lokality a vybavení: 550 – 1200 Eur měsíčně.
  • 2 chambres (3+1).;velikost: 55 – 130 m2, v průměru 95 m2. Cena podle lokality a vybavení: 550 – 1250 Eur.
  • 3 chambres (4+1); plocha: 105 m2. Cena: 1050 Eur. To je velmi příznivá cena, ve větší blízkosti k centru Lucemburku stojí srovnatelný byt víc. V centru města může stát až 2000 Eur. Větší byty existují, ale není jich mnoho. Většinou se jedná už o řádové domky či o volně stojící domy.

Výběr
Na internetu i v novinách vychází každý týden desítky nových nabídek bytů k pronájmu. Je z čeho si vybírat, protože Lucemburčané hodně investují do nemovitostí, které výhodně pronajímají cizincům.  Počítejte s tím, že z 50 zajímavých nabídek pochází nanejvýš jedna desetina přímo od majitele. Zdejší majitelé dávají přednost pohodlí a hledání nájemce nechají na realitní agentuře. Agentura si obvykle ponechá od nového nájemce jeden měsíční nájem jako provizi. Často, hlavně v případě větších bytů, žádají majitele složit kauci.

Než začnete hledat
Máte známého, který pracuje v některé z místních Evropských institucí? Zeptejte se ho, zda může rozesílat e-mail “všem” spolupracovníkům své instituce s Vaší poptávkou. Nejde o nic mimořádného, nýbrž naprosto běžný postup: každý den uvnitř velkých institucí chodí maily od zaměstnanců, kteří něco nabízejí, hledají, doporučují. Nemálo evropských úředníků vlastní byt v Lucembursku, který nabízejí k nájmu.. Zaměstnanci evropských institucí mají přístup k intranetu Evropské komise, kde najdete rubriku se zajímavými bytovými nabídkami. Většina nabídek pochází přímo od majitele, takže ušetříte agenturní provizi.

Budete-li pracovat v instituci EU, kontaktujte osobu v personálním oddělení, která plní funkci Assistant(e) social(e). Sociální asistentka může novým spolupracovníkům pomoci při hledání bytu. Realitní agentury a majitele jí posílají nabídky. V budovách evropských institucí běžně visí nástěnky, kde zaměstnanci i agentury zavěsí nabídky bytů, často i s fotkou.

Seznam stránek na internetu, kde najdete byty k pronajmutí:

  • http://www.wortimmo.lu – na této stránce najdete bytové nabídky z největších lucemburských novin Luxemburger Wort (stránka je přístupná ve francouzštině);
  • http://www.athome.lu velký počet nabídek (i v blízkém zahraničí), ve francouzštině;
  • http://www.immostar.lu – zařiďte si registraci, a dostanete pravidelně nové bytové nabídky přímo na Váš e-mail.

Nájemní smlouva
Lucemburští majitelé nemovitostí preferují dlouhodobé smlouvy, před krátkodobými. Velice často se uzavírá tříletá nájemní smlouva s tzv. “Diplomatickou klauzulí”, která znamená že, budete-li pracovně přeloženi jinam, nájemní smlouvu máte právo vypovědět. Majitelé pak mají právo vidět Vaši novou pracovní smlouvu, na jejímž základě smlouvu zruší. Budete-li odcházet z jiných důvodů, nájemné budete muset doplatit. Více se vyplatí uzavřít nájemní smlouvu na rok, s opcí na její prodloužení.

Hotely – krátkodobé ubytování
Chcete-li si byt teprve vybrat, pak dobrou zkušenost mají naši klienti s krátkodobým bydlením v aparthotelu Chambord, 25, rue de Strasbourg (ZDE) Aparthotel je situován v blízkosti Place de la Gare s ideálním dopravním spojením do ostatních částí města včetně Kirchbergu, pokoje jsou vybaveny kuchyňským koutem s nádobím, o praní se postará paní na úklid. Rezervace, check in a check out je však nutno provádět v sesterském Grandhotelu Cravat, 29, Bd. Roosevelt (http://www.hotelcravat.lu), neboť aparthotel nemá vlastní recepci.

Další užitečné adresy: