Zakládání společností v daňových rájích

offV minulosti mohlo přinést založení obchodní společnosti v některém z daňových rájů jejich majitelům určitou konkurenční výhodu. Podle slov českých daňových „kouzelníků“ se dnes i u nás dají daně velmi dobře optimalizovat, takže jen kvůli nízkým daním nemá cenu zakládat firmu v daňovém ráji. Ani praní „černých peněz“ nedává valný smysl, protože Vám s tím pomůže řada zavedených bank.

Smysluplné mi připadá hledání prověřeného a stabilního podnikatelského prostředí, které v ČR chybí. V tomto případě bych zvážil jako sídlo firmy na prvním místě London City. Velká Británie nabízí různé typy právnických subjektů, ale nejčastěji jsou zde zakládány společnosti typu Ltd. (společnost s ručením omezeným) vydávající akcie. Společnost vydává akcie a jejím statutárním orgánem je jednatel. Ltd. společnosti může vydat akcie i na majitele a díky tomu chránit identitu koncového vlastníka. Tento typ společnost je nejčastěji používán pro akvizice a držení podílů v jiných společnostech nebo pro vlastnictví nemovitosti.

Chcete-li mermomocí zakládat firmu v daňovém ráji, pak zásadně mimo EU a států s vysokou mírou ochrany bankovního tajemství. Patří sem napříkad Spojené arabské emiráty, Singapur, Malajsie, Brunej a americký stát Delaware.

Ostatním daňovým rájům, zejména těm karibským jako jsou Bahamské ostrovy, Belize, Kajmanské ostrovy, Bermudy a Seychelské ostrovy a z asijských Hong – Kongu bych se zdaleka vyhnul, stejně tak jako v Evropě Kypru, Švýcarsku, Belgii, Lucembursku, Monaku, ostrovům Velké Británie (Jersey, Isle of Man), Irsku a Maltě – zkrátka a dobře všem těm „celosvětově známým“. Jen tím na sebe upoutáte nežádoucí pozornost. V případě, kdy se v účetnictví obchodních partnerů objeví faktury od „offshore“ společnosti, finanční úřad obvykle zbystří a mnohem detailněji zkoumá pozadí celé transakce.

V každém případě si založení firmy v daňových rájích dobře rozmyslete, poněvadž i zde platí známé české přísloví: „dvakrát měř a jednou řež“.