Podnikáme na Ukrajině

uk

Investovat v zemi, která se nachází uprostřed občanské války a drtivé hospodářské krize je odvážné, ale právě proto se včasné investice mohou významně vyplatit. Ukrajina je nyní „podnikatelskou ruletou“, jako mnoho jiných pravděpodobně lukrativních, ale riskantních sázek. Mimořádnou příležitostí českým podnikatelům nabízí účast na procesu privatizace státního majetku: http://www.spfu.gov.ua/spfu.gov.ua/default.aspx

uk2

 

Boje na Ukrajině jsou u konce a podle analytiků z Marco Advisory a Risk Advisory Group, kteří vystoupili na letošním setkání americko-ruské obchodní rady, „separatisté na východě Ukrajiny už dnes nemají podporu Ruska k významným vojenským akcím”. Lze oprávněně očekávat, že další fáze jednání o smlouvách Minsk II vyústí směrem k vyšší autonomii pro donbaský region, a to bude pro Rusko přijatelné a pravděpodobně i postačující.

Investoři se dnes už nemusí tolik obávat politických rizik na Ukrajině a místo toho se mohou zaměřit na nalézání rodících se příležitostí v zemi. Mezi ně rozhodně patří tradičně silné zemědělství a investice do infrastruktury, která usnadní dopravu v zemi a export ze země.

Ukrajina se – díky své poloze mezi EU a Ruskem – brzy stane atraktivní pro investory zainteresované jak v exportu do EU, tak i do Euroasijského ekonomického svazu. Očekává se, že počátkem příštího roku bude podepsána dohoda o volném obchodu s EU, což vytvoří jednoduchý přístup ukrajinského zboží ke společnému evropskému trhu. V závislosti na tom, jak se vyvinou vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem, může být pro společnosti investující na Ukrajině výhodou získání přístupu i na ruský trh, který je jedním z největších v Evropě.

Navíc se Ukrajina může chlubit značným vnitřním trhem o velikosti 45 milionů obyvatel.

Užitečné odkazy: