Výstavba domu v zahraničí, plovoucí domy, obytné lodě

Výstavba rodinného domu v zahraničí má svá specifika. Zákazník si většinou přeje „výstavbu domu zařízeného do poslední čajové lžičky“ tak, aby si jen mohl převzít klíče a začít bydlet.

Součinnost zákazníka v zahraničí je nutná ve třech stádiích výstavby:

  1. při koupi pozemku,
  2. po dokončení hrubé stavby, kdy se na místě, podle aktuální nabídky, může provést aktualizace výběru oken, dveří, podlah, koupelen, vybavení kuchyně, atd.,
  3. po dokončení stavby, kdy se může aktualizovat výběr nábytku a dalšího vybavení domu.

Postup při výstavbě bytu bývá zpravidla následující:

  1. koupě pozemku,
  2. vytvoření modelu domu českým architektem podle potřeb zákazníka,
  3. jeho předání licencovanému architektovi v zahraničí, který jej rozkreslí do plánů, vyřídí stavební povolení a zajišťuje architektonický a většinou i stavební dozor,
  4. soutěž na výběr stavební firmy, která bude stavbu provádět,
  5. měsíčně odesílání CD zákazníkovi tak, aby měl přehled o tom, jak stavba pokračuje,
  6. kolaudace, pojištění a předání klíčů od bytu.

Doba výstavby je v různých zemích různě dlouhá. Stavíte-li v „civilizaci“, lze s rezervou dvou měsíců očekávat, že výstavba domu bude dokončena do jednoho roku od vydání stavebního povolení. Stavíte-li na Balkáně, pak už musíte počítat s dvěma roky. Ohromnou výhodou vlastní výstavby je, že používáte kvalitní materiály, kvalitní řemeslníky, takže na dům nebudete muset minimálně dvacet let ani sáhnout.

11

Velmi zajímavou alternativou k domům na pobřeží jsou plovoucí domy ZDE. Základem plovoucího domu je železobetonový ponton s polystyrénovým jádrem. Ponton je díky této technologii velmi pevný, stabilní, nepotopitelný a bezúdržbový. Ponton je odolný vůči nárazům, povětrnostním vlivům, mrazu a také slané vodě. Jeho minimální životnost je 50 let.

 

Domy se sestavují z prefabrikovaných panelů, které se montují přímo na pontonu. Technologie montované dřevostavby umožňuje rychlou a přesnou výstavbu. Nejčastěji se na ponton navrhují nízkoenergetické či pasivní domy s dřevěnou rámovou konstrukcí. Celý obvodový plášť je chráněný souvislou vrstvou hydroizolační fólie. Odvětraná fasáda je vyrobená z bezúdržbového obkladu – sibiřského smrku, nebo z cementotřískové desky. Rozvody elektřiny a vody jsou vedené pod instalační vrstvou na vnitřní straně konstrukce.

Elektřina se do domu přivádí z břehové přípojky. Vše ostatní si plovoucí dům zabezpečuje sám. V případě nutnosti je možné dům navrhnout jako úplně energeticky nezávislý.

Vytápění domu zabezpečuje systém elektrického podlahového vytápění, který se dolaďuje podle zvoleného energetického standardu a podle představ klienta. Na přání lze do plovoucího domu instalovat i krbová kamna, klimatizaci a systém řízeného větrání s rekuperací. Plovoucí dům je vybaven motory, které za klidného počasí umožní vyjet na moře. Domy jsou vhodné pro celoroční užívání.

Cena: od 2,5 mil. Kč.

22

Chcete-li být na řece či moři pohyblivější, můžete využít obytné lodě:

33

I tuto variantu bydlení vám může zajistit.