Jak správně koupit nemovitost v Tunisu

Chcete koupit, najmout nemovitost u středozemního moře a máte už dost na sebe natěsnaných evropských „paneláků“ s výhledem na moře? Co potom zvolit Tunisko vzdálené jen 2,5 hodinu letu, nabízející jak krásné písečné pláže, nesčetné množství památek, tak i návštěvu saharské pouště? Navíc s podstatně nižšími životními náklady než ve Španělsku, Itálii, Řecku, nebo Chorvatsku!

 

tunis

Doporučené lokality

Sidi Abu Said 

Jedna z Perel Tuniska, kde bych rozhodně doporučoval investovat. Okouzlující modro-bílé městečko položené na skalním útesu nad Kartágem a Tuniským zálivem. Asi nejstručněji a nejvýstižněji by se dalo charakterizovat jako tuniské Cannes.

HAMMAMET
Malebné město ležící v zálivu stejného jména je vzdáleno od hlavního města asi 60 km a s jeho jménem se pojí začátek tuniské turistiky. Najdete zde 8 km dlouhou písečnou pláž, stylové hotely uprostřed nádherných zahrad, všechny vodní sporty, městské centrum plné života a radovánek a po setmění dostatek zábavy pro každého. Na dvou vynikajících golfových hřištích se pořádají i mezinárodní turnaje. Ideální příležitost pro golfisty.

SOUSSE
Přístavní město, ležící asi 110 km jižně od hlavního města Tunisu, bylo založeno Féničany (ještě před Kartágem) a jeho původní název byl Hadrumetum. Díky blízkosti mezinárodního letiště v Monastiru má strategickou polohu. Dlouhá písečná pláž se řadí k nejlepším v celém Tunisku, jsou zde kavárny, bary a restaurace a dobré možnosti sportovního vyžití.

OSTROV DJERBA

Ostrov Djerba leží na jihu Tuniska a od pevniny je vzdálen 15 min. jízdy. Bájný ostrov, pro který Odysseus zapomněl na celý svět, je dnes při rekreaci v Tunisku velmi vyhledávaným místem. Své návštěvníky okouzluje a láká ke stále novým návratům nejen díky průzračné vodě okolního moře, ale i díky bujné vegetaci a teplému podnebí.

Kdo by měl investovat v Tunisu

 V Tunisu by měli koupit nemovitost především rodiče s předškolními dětmi, které potřebují být co nejčastěji u moře. Tuniské nemovitosti jsou v řadě případů levnější než v Čechách. Životní náklady jsou na srovnatelné úrovni. Bezpečnostní situace je střídavá. Na hygienické podmínky si je třeba zvyknout a předcházet možným zdravotním komplikacím. Druhou skupinou investorů jsou podnikatelé, napojení na cestovní ruch. Do Tunisu vycestuje ročně okolo 60 000 českých turistů. Třetí skupinou jsou milovníci sportu a památek. Tunisko nabízí ideální spojení historických památek, turistiky a sportu. Z hlediska sportovních aktivit návštěvníků je pro Tunisko typický jachting, potápění, rybaření (a další vodní sporty), jízda na koni, na velbloudu a zejména golf.

Jak kupovat nemovitosti v Tunisu

V případě koupi nemovitosti potřebují cizinci získat souhlas místního guvernéra. Doba vydání se pohybuje od 6 do 12 měsíců. Ve spolupráci s Tuniským velvyslanectvím jsme schopni jej získat. Pozor: i při následném prodeji musíte mít souhlas guvernéra. Jedinou restrikcí při koupi nemovitosti je, že cizinci v Tunisu nesmějí kupovat zemědělskou půdu! Musíte si otevřít bankovní účet v Tunisku a potvrdit, že vložený vklad, je určený na nákup nemovitosti v Tunisku. Bankovní potvrzení o složení kupní ceny je součástí žádosti guvernérovi o souhlas s její koupí. Kupní procedura je postavena na francouzském právu, takže se uzavírá nejprve Smlouva o smlouvě budoucí kupní, po té kontrolují se doklady k nemovitosti a zda na ní neváznou dluhy a věcná břemen a při podpisu této smlouvy se skládá kauce ve výši 10% z kupní ceny nemovitosti. Pokud je vše v pořádku, podepisuje se Kupní smlouva, která se následně vkládá do Katastru nemovitostí (http://www.otc.nat.tn). Daně vyměřuje místní Finanční úřad. Při vlastní koupi doporučujeme nechat se zastupovat místním renomovaným právním zástupcem.

Orientační ceny nemovitostí

Přízemní samostatný domek                 od 80 000  Eur
Moderní apartmán, 3 pokoje+salón        od 60 000  Eur
Luxusní nemovitosti :
Vila v Hamammetu                                  od 150 000 Eur
Standard v Tunisu:
Byt v nekomerční lokalitě                        od 20 000    Eur

Nájem:
Třípokojový byt v turistické lokalitě        150 – 200        Dinárů / týden
Třípokojová vila v turistické lokalitě        350 – 450       Dinárů / týden

Zajímavou návratnost slibují i investice do hotelů, barů a restaurací napojených na cizinecký ruch. Menší hotel koupíte od 250 000 Eur výše. Restauraci či bar od 20 000 Eur výše.

Konkrétní nabídky s aktuálními cenami najdete například na adresách:

www.hammamet-immobiliere.comwww.bourseimmo.com.tnwww.agence-keskes.com.tn,www.hammametrent.com , www.diar.com.tnwww.logement.com.tnwww.prima.com.tnwww.sibel.com.tn , www.tanit-immobiliere.com.tn

Daně a poplatky spjaté s koupí nemovitosti 

Výše daní a poplatků spojených s nákupem nemovitosti v Tunisu činí přibližně 8 – 10% z kupní ceny nemovitosti. Nejvyšší položkou je cena práce právního zástupce a notáře.

Minsterstvo financí: http://www.impots.finances.gov.tn