Jak správně koupit nemovitost v Bulharsku

bulh

Bulharsko je velice pohostinné a pro Čechy a Slováky určitě cenově výhodné. Nové apartmány, s výhledem na moře, koupíte v řádu 750 – 850 Eur / 1m2, jinými slovy od 1 milionu českých korun výše. Potraviny, včetně jídel v restauracích jsou o 10 až 40% levnější, než v České republice. Kulturní zvyklosti a jazyk jsou blízké našim. V Bulharsku se domluvíte rusky, anglicky a německy. Moře je čisté, stejně tak jako písčité pláže, z nichž řada je oceněné Modrým praporem ES. Právem patří mezi nejčistší na světě (blíže viz: www.blueflag.org). Bulharské moře je ideální pro rodiny s malými dětmi a seniory. Sestup do moře je většinou mírný, spád dna postupný. Podnebí je v létě příjemně teplé, ale ne horké. Kupovat doporučujeme zejména v letoviscích a lázních Kavarna, Balčik, Tuzlata (bahenní lázně), Albena, Kraněvo, Zlaté písky, Riviera, Svatý Konstantin, Sluneční den, Obzor, Elenite, Bjala, Sveti Vlas, Slnčev brjag (Sluneční pobřeží), Nesebar, Ravda, Pomorie, Burgas, Černomorec, Sozopol, Djuni, Primorsko, Kiten, Lozenec, Carevo a Achtopol.

Velice zajímavou investicí mohou být i horské apartmány. V Bulharsku se lyžuje od prosince do dubna. Nejsnáze dosažitelnou lyžařskou oblastí z Čech je Vitoša nad Sofií. Nejvyhledávanějším horským střediskem je městečko Borovec na Rile (70km jižně od Sofie), kde jsou nejvyšší a nejdelší sjezdové tratě. Oblíbeným místem lyžařů je i Pamporovo v Rodopech se svými 17,5 km lyžařských svahů a 34 km běžkařských drah. Na Pirinu je nejznámějším střediskem Bansko a 11 km od něho areál Šiligarnika, vybudovaný pod vrcholem Todorka (2.746 m). Jsou zde dvě sjezdovky (dlouhé 2,5 km a 1,4 km) a veškeré lyžařské zázemí (lanovka, servis, půjčovna, úschovna, občerstvení atd.)

Kde hledat nabídku nemovitostí
Největšími bulharskými realitními portály jsou www.bulgarianproperties.com, www.mybulgaria.info, http://imoti.net, www.portalimoti.com a www.imot.bg. Zde najdete nejširší nabídku nemovitostí, včetně aktuálních cen.

Jak správně kupovat nemovitosti v Bulharsku?
Koupit nemovitost máte možnost buď prostřednictvím místní realitní kanceláře, nebo od obce či soukromého vlastníka. Bulharské realitní kanceláře se velice rychle naučily tržnímu chování a nemovitostí jsou u nich často předražené. Mnohem výhodnější je koupit nemovitost od obce či soukromníka.

Koupit nemovitost v Bulharsku lze bez jakéhokoliv omezení. Právník Vám vypracuje kupní smlouvu, notář ji ověří a zapíše do Katastru nemovitostí a na místní finanční úřad. Klíčovou osobou při koupi nemovitosti hraje právě místní notář, který je ze zákona odpovědný za to, že transakce proběhne podle platných bulharských zákonů. Součástí kupní procedury je podmínka, že u uzavírání kupní smlouvy musí být přítomen tlumočník do českého jazyka proto, aby bylo jasné, že český kupující rozumí všemu, co podepisuje. Někteří notáři na této podmínce trvají, jiní ne. Před podpisem kupní smlouvy u notáře musí být kupujícím uhrazena celá kupní cena, daň z převodu a poplatky spojené s koupí nemovitosti. Chce-li kupující využít hypotéky, nebo není-li nemovitost ještě postavena, uzavírá se tzv. Rezervační smlouva (u nás známá jak Smlouva o budoucí smlouvě kupní).

Při uzavírání Smlouvy o smlouvě budoucí (Rezervační smlouvy) nebo Kupní smlouvy při koupi apartmánu, domu, vily nacházející se v kondominiu se zpravidla uzavírá i „Smlouva o správě a údržbě nemovitosti“, kterou kupující pověřuje správce správou jeho nemovitosti. Pozor, pozorně si Stanovy kondominia přečtěte, protože obsahují nejen vaše práva a povinnosti, ale i veškeré poplatky, které musíte správci platit. Kupní procedura trvá v průměru jeden měsíc.

Daně a poplatky spjaté s koupí nemovitosti
Kupující bulharské reality hradí:

  • daň z převodu nemovitosti v rozmezí od 2,5 do 3,0 % z kupní ceny bez DPH.
  • poplatky za právní služby od 0,5 – 1 % z kupní ceny.
  • poplatky za notářské služby – závisí na výši kupní ceny nemovitosti, přičemž maximálně výše poplatku je 1.500 EUR.
  • účast tlumočníka při podpisu smlouvy cca 100 EUR.
  • poplatek za registraci u Finančního úřadu – BULSTAT cca 50 EUR.
  • zápis do Katastru nemovitostí: 0,1% z kupní ceny

Celkový náklad na daně a poplatky spjaté s koupí nemovitostí činí v průměru 7 – 10% z kupní ceny.