Jak a kde koupit nemovitost v Černé Hoře

Koupě nemovitosti cizincem nepodléhá dnes v Černé Hoře žádným restrikcím. Problém pro české a slovenské kupce spočívá v tom, že se jedná o teritorium, kde dříve investovali především Rusové, kteří „vyhnali“ místní ceny nemovitostí na úroveň srovnatelnou se Španělskem. Bohudík, dnes je pro ruské investory už Černá Hora málo atraktivní, takže ji postupně opouštějí. Pro české i slovenské investory se tak v ČH otevírají slibné možnosti, a to jak v podnikání, tak i při koupi nemovitosti.

Orientační ceny nemovitostí:

byty od     60 000  Eur
rodinné domy od   100 000  Eur
vily od   150 000 Eur
penzióny od   400 000 Eur
hotely od   550 000 Eur

Tipy, kde kupovat nemovitosti

CH

Bar

Přímořské město s velkým přístavem, nedaleko je rafinérie a průmyslové podniky. Moderní výstavba objektů, široké ulice, ve městě končí železniční trať Bělehrad – Podgorica – Bar. Nedaleko nového města na úpatí pohoří Rumija 1593 m. n. m., jsou zbytky starého Baru /Stari Bar/. Na okraji moderního města Bar začíná pláž s délkou přes 2 km s drobnými oblázky a pozvolným vstupem do vody. Bar je „nejprůmyslovější“ přístav v Černé Hoře, takže je vhodným místem pro podnikání, zejména pak pro export zboží. Máte-li v úmyslu podnikat, doporučujeme založit obchodní společnost právě zde.  Bar není příliš vhodný pro rekreaci.

Budva

Původní osada byla založena ve 4. století před naším letopočtem Ilyry. Záhy město ovládli Řekové, které později nahradili Římané. Letovisko v letních měsících hostí tisíce turistů, kteří vyhledávají písčité pláže, čisté moře a kvalitní služby. Hotely zde byly zrekonstruovány a díky tomu se stala nejnavštěvovanějším turistickým střediskem Černé Hory. Město chrání od severu a východu hory, po celý den jsou pláže vystaveny slunečnímu svitu, až 220 slunečních dní v roce lze užít v této lokalitě. Z památek nás zaujmou hradby s mohutnými vstupními branami z 15. století, odkud máme překrásný výhled na město, moře s ostrovem Sveti Nikola. Dále ze stavebních památek lze navštívit kostel z 19. století a chátrající klášter /12.století/. Město v letních měsících žije s kompletními službami po celých 24 hodin.

Petrovac

Přímořské městečko 20 km jihovýchodně od Budvy ve stejnojmenném zálivu, chráněno vysokými horami před studenými větry. Původně zde byla založena římská osada, jak dokládají obnažené vykopávky zdiva. Ve městě je v provozu několik kvalitních hotelů, dlouhé pláže s drobnými oblázky jsou lemovány borovicemi a olivy.

Sutomore

Přímořské letovisko, v nedaleké minulosti často vyhledávané českými turisty čeká na znovovzkříšení turistického ruchu.  Město disponuje s několika hotely, pláž tvoří drobné kamínky místy s hrubším pískem. Vstup do moře  se  jen zvolna svažuje. Ze stavebních památek lze navštívit kostelík Sveti Tekli z 8. století. Dále benátskou pevnost Haj Nehaj a ze stejného období další pevnost Golobrdo, které sloužily k obraně proti Turkům. Město je vzdálené 8 km severozápadně od Baru.

Sveti Stefan 

Původně zde byla malá rybářská osada na skalnatém ostrůvku nedaleko pobřeží, kterou založili v 15. století Černohorci. Na začátku 60. let minulého století byly rybářské kamenné domky přestavěny na luxusní hotelové apartmány. Ostrov je spojen s pevninou krátkou umělou šijí, podél cesty k ostrovu jsou pláže s navezeným růžovým pískem. Pláž na levé straně je placená a vpravo pouze pro ubytované hosty. Sveti Stefan je vzdálen asi 8 km od Budvy.

Tivat

Nevelké městečko a přístav na východním pobřeží Tivatské zátoky v Boce Kotorské. Ve městě a jeho blízkém okolí slouží turistům několik hotelů. Nedaleko města bylo vybudováno letiště, které však svým malým provozem nijak neruší. Na přilehlých ostrůvcích najdeme oázu klidu a můžeme si zde též prohlédnout středověké kostely. Oblast má velmi úrodnou zem s proslulými vinohrady a sady ovocných stromů a oliv. Největšími investory v Tivatu jsou dnes Kanaďané, kteří zde budují největší přístav soukromých jachet na Jadranu a k tomu přilehlé ubytovací kapacity.

Ulcinj

Nedaleko albánských hranic /16 km/ se rozprostírá starobylé město Ulcinj, kdysi obávané sídlo piráta Uliče Aliji a jeho kumpánů z Alžírska, kteří drancovali okolí a přepadávali obchodní lodě. Zápisy o něm pocházejí už z doby těsně před začátkem našeho věku. Na řeckých mapách se uvádí pod názvem Ulkinion, později za Římanů jako Olcinium. V roce 444 bylo město zničeno katastrofálním zemětřesením. Ulcinj povstala z trosek a opět se připomíná jako důležitý přístav a středisko obchodu, dokonce i s otroky. O město se svádělo mnoho bojů, zvláště v době tureckých nájezdů. V Ulcinju se dochovalo mnoho staveb z osmanského období, kdy turecká okupace trvala několik století. V posledních letech bylo rekonstruováno  několik mešit, celkem jich zde nalezneme sedm.  Největším lákadlem je Velká pláž (13 km dlouhá a až 100 m široká) s jemným pískem. V nedalekém ústí řeky Bojany mají místní rybáři zhotoveny speciální odchyty na kůlech s velkými sítěmi na dlouhých bidlech, v okolních restauracích pak můžeme ochutnat ryby na všechny možné způsoby. Pláže v okolí hotelů jsou udržované, jinak se musí o “úklid” po turistech postarat samo moře. Další nejznámější pláže v okolí Ulcinju jsou: Valdanos, 400 m dlouhá pláž s restauracemi a parkovištěm, Malá pláž – Městská pláž 360 m dlouhá s kapacitou až 2.500 osob, ale v sezóně bývá přeplněná, Ženská pláž, obklopená staletými borovicemi, kde vyvěrá léčivá minerální voda a v okolí mezi skalisky desítky malých intimních „plážiček“. Ulcinj je “malý orient” se vším, co k tomu patří.

Kde hledat nabídky nemovitostí?
Doporučujeme inzerci přímo do vlastníků:

Jak kupovat nemovitosti
Nemovitosti v Černé Hoře můžete, jako cizinec, koupit nemovitost bez jakéhokoliv omezení, a to jak jako soukromá, tak i jako právnická osoba (společnost).

Vlastní kupní procedura je velice jednoduchá. Nejprve si z místního Katastru nemovití (http://www.nekretnine.co.me) vytisknete kopii aktuálního Listu vlastnictví (List Nepokretnosti). Zjistíte z něj nejen kdo nemovitost vlastní, případně kolik je spoluvlastníků, ale i popis nemovitosti, číslo parcely a nemovitosti a zda na ní neváznou dluhy a pohledávky, popřípadě věcná břemena vůči třetím osobám. Na co je dobré si dát pozor je počet spoluvlastníků. Řada Černohorců totiž pracuje v zahraničí a tak se může stát, že ne všichni vlastníci jsou aktuálně v Černé Hoře a tudíž nemohou kupní smlouvu podepsat. Optimální je, když je pouze jeden vlastník. Na Listu vlastnictví označeno 1/1.

Po domluvení ceny a podmínek koupě s vlastníkem nemovitosti, váš právník / notář vypravuje kupní smlouvu a obě strany ji podepíší u místního soudu. Po ověření podpisů vyplatíte majiteli kupní cenu. Zhruba do jednoho měsíce se k prohlídce Vámi koupené nemovitosti dostaví komise z místního Finančního úřadu a stanoví daň z převodu nemovitosti. Její výše se pohybuje okolo 3% z kupní ceny nemovitosti. Do jednoho měsíce pak tuto daň musíte zaplatit. Právníci účtují za vypracování kupní smlouvy přibližně 400 Eur. Ověření podpisů na kupní smlouvě stojí cca 80 Eur. Jiné daně a poplatky spojené s koupí nemovitosti neplatíte.

Roční daň z nemovitosti je velice nízká a pohybuje se okolo 100 – 150 Eur.

Financování koupě nemovitosti
Chcete-li využít hypotéku a nemáte c Černé Hoře pravidelný příjem, počítejte s tím, že Vám banka půjčí maximálně do výše 50% z kupní ceny.

Budete-li potřebovat s čímkoliv poradit, kontaktujte nás laskavě.

Pojištění nemovitosti
První, co musíte po koupi nemovitosti udělat je – pojistit ji. Vaší pozornosti doporučujeme společnost Lovčen (http://www.lo.co.me)